Okna i drzwi, Wnętrze i dodatki

Światło i cień w aranżacji przestrzeni cz. 1

Kiedy myślimy o aranżacji przestrzeni, myślimy zazwyczaj rzeczach materialnych, które muszą w odpowiedni sposób ją zapełnić. Są jednak czynniki niematerialne bardzo istotne zarówno od strony estetycznej, jak i pragmatycznej, które potrafią czynić cuda.

Dzień i jego pora…

Przed aranżacją przestrzeni warto spojrzeć na nasze potrzeby i możliwości, jakie daje światło w różnych porach dnia oraz w odmiennych porach roku. Warto także zastanowić się jakiego typu czynności będziemy wykonywać w danym miejscu. Spójrzmy na kilka przykładów:

  • Północ czy południe? Albo wschód lub zachód? Strona, od której świeci słońce (i jego intensywność), ma znaczenie. Mocniejszego światła będziemy potrzebować od strony północnej. Nawet wieczorami i wczesnymi rankami zobaczymy różnicę. Jeśli pomalujemy na ciemne kolory pokój od strony, z której nie świeci słońce, może się on okazać zbyt mroczny.
  • Do spania czy wstawania? – Barwa światła ma ogromne znaczenie i nie chodzi tu jedynie o estetykę. Nasze organizmy (poprzez mechanizm wydzielania melatoniny) odbierają światło niebieskie jako sygnał do pobudki – w czasie świtu słońce inaczej świeci niż pod koniec dnia. Analogicznie przy zachodzie – czerwone i pomarańczowe barwy działają na nas wyciszająco. Dlatego więc mocno pomarańczowa barwa w kuchni (gdzie rano robimy kawę i śniadanie) nie będzie najlepszym pomysłem, za to idealnie sprawdzi się w sypialni. Jako ciekawostkę wspomnę, że mechanizm ten stosują producenci telefonów. W ustawieniach możemy ustawić barwy na cieplejsze – tzw. tryb nocny.
  • Czytanie – Wielki żyrandol czy małe lampki? Może jednak oba? Jeśli chcemy czytać w salonie lub sypialni książki, postarajmy się o małe dodatkowe źródło światła – podobnie, jeśli mówimy o biurku.
  • Cień – W dobie rosnących temperatur, coraz ważniejsze stają się systemy chłodzenia mieszkań podczas upałów. Jeśli jednak w nasze okna świeci centralnie światło, przyda się system zasuwania okien – co najmniej na czas naszego pobytu w pracy. Do wyboru mamy zasłony, żaluzje, rolety montowane nad oknem (w różnych wzorach i kolorach), rolety zakładane bezpośrednio nad szybą (z regulowaną półprzepuszczalnością światła – bardzo ciekawa opcja).

Czerwone i pomarańczowe barwy działają na nas wyciszająco.

Żyrandole, kolory, listwy LED

O sposobie podświetlania domu informacje znajdziemy w drugiej części artykułu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *