Budowa i remont, Dom i ogród, Nieruchomości

Zalety domu wolnostojącego

„Dom czy mieszkanie” – Jest to jeden z dylematów, przed którym stoi wiele polskich rodzin. Czy inwestować więcej pieniędzy i czasu w budowę dom, czy jednak zdecydować się na mieszkanie w dobrej lokalizacji. W tym artykule przyjrzymy się zaletom, jakie daje posiadanie swojego budynku.

Zalety domu wolnostojącego

Zastanówmy się, co przemawia za domem wolnostojącym. Z jednej strony jest to droższa inwestycja, z drugiej (jeśli nie kupujemy gotowego budynku) za tę samą kwotę nie dostaniemy tak samo funkcjonalnego mieszkania. Jaka jest przewaga domu?

  • Ogródek – choćby najmniejszy. Jest to coś, czego nie uraczymy w mieszkaniu. Tam czeka na nas co najwyżej balkon. Ogród jest świetnym miejscem odpoczynku (letnie wieczory z książką i kawą…) i zabaw dla dzieci. Przy okazji intymnym.
  • Większa powierzchnia – W swoim domu łatwiej rozplanować przestrzeń – będzie on też w większej mierze odpowiadał naszym potrzebom.
  • Imprezy nie tak straszne – nie musimy się (do pewnego stopnia) przejmować się sąsiadami, jeśli chcemy zrobić domówkę i puścić głośniej muzykę po 22.00. Nasz dom, to nasze królestwo.
  • Razem, a jednak osobno – Dom wolnostojący pozwala na lepsze zagospodarowanie przestrzeni, aby chronić intymność członków rodziny. Czasem się zdarza, że osamotniony, zestarzały rodzic potrzebuje opieki i musi z nami zamieszkać. Dzięki temu, że można podzielić dom na piętro i parter (nawet zrobić osobne wejścia), zachowamy jednak zdrową i potrzebną intymność. To samo tyczy mieszkania w dwie rodziny w tzw. bliźniaku.
  • Auta elektryczne ­- Przy obecnej infrastrukturze, używanie samochodu elektrycznego przez mieszkańców bloku jest wysoce problematyczne. Dostęp do własnego miejsca parkingowego i możliwość podłączenia ładowarki jest istotna dla osób rozważających zakup elektryka.
  • Okolica – domy wolnostojące powstają częściej w spokojniejszych dzielnicach, lub na przedmieściach. Większa cisza i bezpieczeństwo należą niewątpliwie do zalet.
  • Ekotechnologie – W domach możemy postawić (niezależnie czy nowo wybudowanych, czy nie) na ekologiczne technologie. Pompy ciepła, panele fotowoltaiczne… Te drugie obecnie są dofinansowywane przez państwo.

Jeśli chcesz porównać dom wolnostojący do mieszkania, kliknij tutaj.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *