Budowa i remont, Informacje

Jak tanio remontować?

To nie będzie artykuł o tym, jak remontować czyjś dom (jakby to część internautów mogła kąśliwie skomentować) „po januszowemu”. W tekście znajdziemy raczej kilka inspiracji jak po prostu zmniejszyć koszty w swoim mieszkaniu/garażu/domku na działce.

Złota zasada

Nie można mieć ciastka i zjeść ciastka. Jeśli coś chcemy uzyskać solidnie i szybko – zazwyczaj tanio nie będzie. Jeżeli chcemy nadmiernie ciąć koszty i zależy  nam równocześnie na tempie pracy – ucierpi na tym jakość. Z kolei solidność i niska cena nie idą w parze z prędkością. Być może jednak jesteśmy osobami siedzącymi na co dzień w branży budowlanej i jesteśmy w stanie zrobić remont jednocześnie z niskimi kosztami, w miarę szybko i starannie. Niestety nie każdy ma takie możliwości. Mimo tego staramy się, aby jak najmniej iść na kompromisy co do trzech wcześniej wymienionych cech.

Używane komponenty   

Jest to dość ryzykowne posunięcie, ale może się popłacać. Po pierwsze, są takie rzeczy, których nie opłaca się ponownie używać, lub jest to zbyt ryzykowne. Wykorzystanie starych płyt gipsowych nie wchodzi w grę. Jeśli jednak musimy postawić mały budynek na działce lub niewielki budynek gospodarczy, to dlaczego by tak nie użyć porozbiórkowych cegieł? W tego typu pomieszczeniu nie będą nam potrzebne dobre parametry dotyczące utraty ciepła. Podobnie kwestia może dotyczyć  styropianu porozbiórkowego – nada się do określonych miejsc.

Jeśli jednak musimy postawić mały budynek na działce lub niewielki budynek gospodarczy, to dlaczego by tak nie użyć porozbiórkowych cegieł?

Tak samo sprawa ma się z wyposażeniem. Naprawdę da się znaleźć poprzez Internet oddawane za bezcen meble, żyrandole etc. Jeśli ktoś kocha styl retro, będzie wręcz zachwycony.

Poluj na okazje

Końcówki kolekcji mogą mieć więcej niż o połowę obniżoną cenę (sprawdźmy czy materiału wystarczy na nasze potrzeby). Warto zanadto się nie spieszyć i poszukać produktów w pobliskich marketach budowlanych. Jeśli to jednak drobna rzecz – być może więcej spalimy paliwa w czasie poszukiwań (jeżdżąc od sklepu do sklepu) niż to warte.

Co do sieciówek – nie ograniczaj się tylko do nich. Czasem lokalne hurtownie i sklepy mają tańsze i lepsze produkty. Popytaj znajomych budowlańców – na pewno wskażą Ci dobre miejsce.

Współpraca popłaca

Jeśli remontujesz domek na nowo powstającym osiedlu, może uda się porozmawiać z sąsiadami, zamówić wspólne usługi/produkty i przy okazji wynegocjować rabat dla wszystkich? Wyremontowanie 10 domków w tym samym układzie mieszkań może stanowić łakomy kąsek dla niektórych firm.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *