Pompy ciepła nieco przypominają swą specyfiką i budową klimatyzatory. Jednakże pompa posiada wymiennik wodny, który odpowiada za ogrzewanie oraz chłodzenie domu. Agregat pompy ciepła pozwala ogrzewać budynek oraz wodę do pożądanych temperatur nawet wówczas, gdy na dworze jest zimno. Pompy ciepła są energooszczędne, bowiem pobierają energię zawartą w powietrzu i transportują gorący czynnik, paradoksalnie nazywany chłodniczym, do instalacji wodnych, więc ogrzewa budynek.
Do czego służy pompa ciepła?
Pompy ciepła wytwarzają obieg ciepła pomiędzy pomieszczeniami czy miejscami (w domu – na zewnątrz) o różnych temperaturach. Maszyny pobierają ciepłe powietrze z tlenu na zewnątrz lub z gruntu i wprawiają owo w obieg do instalacji grzewczej, która wtedy ogrzewa pokoje. Ciepło zapewniają grzejniki lub np. podłogowe systemy ciepła, oczywiście w zależności od wybranej instalacji. Jeżeli chodzi o to, jak dokładnie działają pompy doprowadzające ciepło do naszych domów, zaraz się tego dowiemy. Zatem pompa pobiera i przenosi energię z dolnego źródła ciepła, najczęściej z otoczenia, do domu, do systemu grzewczego, czyli naszego górnego źródła ciepła. Dzięki temu mamy zapewnione ogrzewanie oraz ciepłą wodę. Jednym z dystrybutorów pomp ciepła jest przedsiębiorstwo dostępne na stronie https://problast.com.pl/pompy-ciepla-powietrze-woda/.
Najważniejszym zadaniem pomp ciepła jest pobranie i przekazanie energii z powietrza (wówczas zostaje ona przekazana do obiegu czynnika roboczego) albo z gruntu (za pomocą roztworu glikolu). Takowy czynnik zostaje odparowany w urządzeniu – parowniku, który dalej wysyła energię do sprężarek, w których podnosi się temperatura, po czym czynniki zostają oddane do skraplacza – a stąd: do obiegu grzewczego, czyli do budynku.
Jakie są rodzaje pomp ciepła?
W zależności od wymagań kupującego oraz zastosowań danego systemu grzewczego oraz pomp ciepła, należy wybrać najlepszy rodzaj maszyn. Bowiem pompy mogą mieć wszelakie źródła, z których będą pobierać energię. Wybierzmy zatem te pompy nastawione na pobór energii z wody lub z gruntu oraz wielkości i przystosowania naszego ogrodu. Sprawdźmy trzy często wybierane rodzaje pomp ciepła.
Powietrzne
Pompy tego rodzaju wykorzystują świeże powietrze z zewnątrz, jako źródło ciepła napędzającego system. Znajdziemy pompy w typie split oraz monoblok. Tego typu systemy grzewcze, z wykorzystywaniem pomp ciepła powietrznych są tanie w stosunku do ich działania oraz wychodzą korzystnie w stosunku do innych pomp cieplnych.
Gazowe
Pompy ciepła gazowe nie posiadają sprężarek elektrycznych, zatem wykorzystują energię ze spalania gazu ziemnego. Napędza ona układ chłodniczy pompy, a jako całość, energia tegoż pochodzenia wraz z tradycyjnie pozyskiwaną z gruntu lub wody, sumuje się na jedną siłę napędową systemu. Niestety urządzenie wydziela spaliny, emituje szkodliwy gaz, zatem możemy je zamontować jedynie na zewnątrz domu.
Rewersyjne
Pompy ciepła tego typu działają inaczej niż pozostałe, bowiem zamiast pobierać ciepło z otoczenia… pozbywają się go na zewnątrz budynku. Jest to niebywale korzystne w upalne lato, gdyż dzięki temu utrzymamy optymalną temperaturę w mieszkaniu i nieco się ochłodzimy.
Poznaliśmy zastosowania i rodzaje najczęściej wybieranych pomp cieplnych. Jeżeli zatem nie wiedzieliśmy, które pompy wybrać do naszego mieszkania, już wiemy. Dokładnie też znamy sposób, w jaki niezawodnie działają tego typu maszyny, dzięki którym mamy ciepło w domu oraz dostęp do ciepłej wody albo systemu chłodniczego.