Większość z nas nie raz spotkała się z taką sytuacją: przechodzimy między sklepowymi półkami i widzimy w promocyjnej cenie narzędzie (lub ich zestaw). Pewnie nie raz zastanawialiśmy się, czy warto zaufać i kupić potrzebny nam przedmiot.
Market marketowi nierówny
Na początek małe uściślenie: ilekroć w tekście pojawia się określenie „market” bądź „sklep”, chodzi o sklep, który nie specjalizuje się w sprzedaży artykułów remontowo-budowlanych – na przykład: Biedronka, Lidl, Kaufland, Carrefour. Jeśli pojawi się określenie „market budowlany”, to wtedy jest to odniesienie do typowych miejsc zajmujących się sprzedażą narzędzi i materiałów – Castorama, Obi, etc.
Jakie to narzędzie?
Dużo zależy od tego, jakiego typu narzędzie sprzedaje market. Jeśli to sprzęt posiadający silnik (np. szlifierka) oznacza, że jest dość skomplikowany i niestaranne wykonanie naraża go na uszkodzenie po krótkim użytkowaniu. Prawdopodobniej ostatecznie wyjdziemy lepiej (a nasze nerwy nie będą zszargane) na zakupie sprzętu marki ugruntowanej pozycji na rynku. Ostatecznie będzie to też tańsze, ponieważ tego typu maszyny dłużej wytrzymują użytkowanie.
Jeśli to sprzęt posiadający silnik (np. szlifierka) oznacza, że jest dość skomplikowany i niestaranne wykonanie naraża go na uszkodzenie po krótkim użytkowaniu.
Inna sprawa ma się z pojedynczymi narzędziami/zestawami narzędzi, do których użycia potrzeba siły ludzkich mięśni – np. szpachli, noża do tapet, młotków. Należy jednak przed zakupem sprawdzić, czy metalowe części są mocno połączone na zawiasach oraz, czy są dobrze osadzone w plastikowej obudowie (np. śrubokręty). Okazać się może, że będą podobnej jakości jak te z marketów budowlanych (chyba że mówimy o markach premium).
W jaki sposób i jak często narzędzie będzie używane?
Przed zakupem trzeba sobie także zadać dwa pytania. Odpowiedź będzie wskazówką dla nas, czy warto kupować sprzęt z marketu:
- Jak często będziemy używać danego narzędzia? Jeśli narzędzie ma leżeć w szafie i będzie używane raz na jakiś czas przy okazjonalnych naprawach, to jak najbardziej opłaca się kupić. Jeżeli jednak często wykonujemy remonty – sprawdźmy wpierw porządnie jakość wykonania.
- Do jakiego typu pracy będzie ono potrzebne? Czy zakupiona wiertarka będzie służyła do skręcania raz na jakiś czas szafek kupionych w Ikei, czy będzie używana do wiercenia w ścianie na maksymalnych obrotach?