Budowa domu to poważna inwestycja wymagająca znacznego nakładu finansowego. Zazwyczaj jednym z najważniejszych aspektów, nad którym przyszli inwestorzy muszą się zastanowić jest wielkość domu, który zamierzają zbudować. Bardzo często narzucają się pytania typu: Czy powinniśmy postawić duży dom czy lepiej zbudować mniejszy? Czy duży dom to wysokie koszty budowy? W tym artykule przeanalizujemy te kwestie.
Po pierwsze, należy zrozumieć, że budowa domu, niezależnie od jego wielkości, jest drogim przedsięwzięciem. Koszty budowy zależą od wielu różnych czynników, między innymi: od stopnia skomplikowania budynku, rodzaju materiałów z których jest budowany, instalacji w które będzie wyposażony, jak trudny jest teren na którym jest on budowany, po liczbę metrów kwadratowych, które chcemy zbudować. Oczywiście, różne projekty domów będą wymagały różnych rodzajów materiałów, a także różnych ilości robót budowlanych, ale istnieją również inne czynniki, które należy wziąć pod uwagę, takie jak cena materiałów budowlanych, koszty pracy, koszt sprzętu potrzebnego do budowy, opłaty administracyjne, podatki i wiele innych.
Co ma wpływ na koszty budowy?
Podczas planowania budowy domu, ważne jest, aby zwrócić uwagę na różne czynniki, które wpłyną na koszty budowy. Na przykład, jeśli budujemy dom na skarpie, to koszt budowy podniesie koszt fundamentów, w takim przypadku konieczne może okazać się wzmocnienie skarpy czy podniesienie poziomu terenu. Co do zasady budowa dużego domu zawsze będzie droższa od mniejszego domu, chociażby dlatego, że potrzebujemy o wiele więcej materiałów do zbudowania większej liczby metrów kwadratowych. Duży dom to często skomplikowane rozwiązania konstrukcyjne, a to też podnosi koszty.
Koszt budowy zawsze będzie zależał od specyfiki projektu. Duże domy nie zawsze muszą być drogie. Jeśli planujesz budowę domu o dużej powierzchni, ale o prostej bryle, z dwuspadowym dachem, bez ozdób na elewacji i z wykorzystaniem ogólnie dostępnych materiałów to koszt może być porównywalny z budową mniejszego domu. Jednak często właśnie w dużych domach zwraca się uwagę na ich wyjątkowy charakter oraz luksusowe elementy, takie jak: duże przeszklenia, tarasy, piękne wykończenie elewacji, czy wysoką jakość materiałów budowlanych.
W przypadku budowy dużego domu wyższy będzie też koszt projektu. Jeśli zdecydujemy się na projekt gotowy to różnica w cenie projektu domu małego i dużego nie jest znacząca, ale jeśli będziemy chcieli zamówić u architekta projekt indywidualny, dostosowany do naszych wysokich wymagań, to cena takiego projektu będzie znacznie wyższa.
W przypadku dużego domu, koszty budowy będą się zwiększać nie tylko wraz z wielkością, ale również z liczbą pomieszczeń i zaawansowanych rozwiązań technicznych. Domy o wysokim standardzie najczęściej mają takie udogodnienia jak: klimatyzacja, centralny odkurzacz, sauna, instalacje sterowane zdalnie, system monitoringu i rozbudowane oświetlenie na zewnątrz, a to generuje dodatkowe koszty.
Budowa dużego domu może również oznaczać wyższe koszty związane z utrzymaniem. Większe domy to: większe rachunki za energię, ogrzewanie i wodę. W związku z tym, przed podjęciem decyzji o budowie dużego domu, warto rozważyć jak go wyposażyć i zastanowić się czy w przyszłości będziemy w stanie pokryć koszty związane z jego utrzymaniem.
Duży dom – duża cena – zawsze
Zatem, budowa dużego domu zawsze będzie droższa niż budowa mniejszego domu. Musimy jednak pamiętać, że w przypadku takiego przedsięwzięcia wiele czynników wpływa na łączne koszty budowy, a nie tylko powierzchnia użytkowa. Dlatego, aby dokładnie oszacować koszty budowy, warto wybrać doświadczonego architekta, który pomoże nam w dopasowaniu projektu do naszych potrzeb, wymagań i budżetu. Warto również pamiętać, że niskie koszty budowy nie zawsze gwarantują oszczędność w przyszłości, na przykład ze względu na niższą jakość wykonania lub potrzebę wykonania dodatkowych prac konserwacyjnych w przyszłości. W każdym przypadku, przed rozpoczęciem budowy należy dokładnie przemyśleć koszty, aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek w trakcie i po jej zakończeniu.
Tekst sponsorowany: Gotowe projekty domów od MURATORA – projekty.muratordom.pl