„Lepiej kupić dom wolnostojący czy w mieszkanie?” – to temat rozmów wielu par zastanawiających się jak będzie wyglądała ich przyszłość w przeciągu najbliższych lat. W poprzednim artykule omawialiśmy zalety domu wolnostojącego. Tym razem pokarzemy plusy zdecydowania się na mieszkanie.
Jakiego mieszkania szukasz?
Rynek mieszkań niestety drożeje. Nadal jednak jest wielu chętnych na ich zakup. Zmiany nie ominęły także domów wolnostojących. Obecnie materiały budowlane podrożały nawet kilkukrotnie. Wróćmy jednak do temu mieszkań: co przemawia za wybraniem ich na miejsce do życia?
- Cena – jeśli nie szukamy apartamentu w centrum Warszawy, cena mieszkania powinna być dla nas przystępna. Może być także wyższa, gdy mówimy o nowoczesnych grodzonych osiedlach klasy premium. Jeżeli jednak szukamy po prostu zwykłego mieszkania, to na rynku wtórnym znajdziemy znacznie tańsze od domów wolnostojących propozycje (szczególnie gdy uwzględnimy wartość działki budowlanej).
- Bliskość centrów kultury, lekarzy, miejsc wypoczynku, szybki dojazd – mieszkanie w centrum miasta pozwala na szybki dojazd do wielu potrzebnych placówek, podczas gdy ktoś mieszkający na przedmieściach (choć nie tylko tam są domy wolnostojące) ma wszędzie daleko. Także czas dojazdu dzieci do szkoły i oferta edukacyjna są ogromnym plusem.
- Czas dla rodziny – Jeśli nie kupujemy gotowego domu (co sporo kosztuje) musimy się liczyć z tym, że przez długi okres będziemy mieć mniej czasu dla rodziny. Remont i budowa trwa sporo. Tu ponownie dotykamy tematu kosztów. Jeśli nie chcemy ich mnożyć i płacić fachowcom, musimy zapłacić naszym czasem. Mieszkania zazwyczaj nie generują takich kosztów i szybciej (oraz taniej) je wyremontować.
- Starość – jeśli nasza rodzina jest w mieście, a my na stare lata wyprowadzimy się na obrzeża, może nas czekać problem. W wypadku problemów związanych z poruszaniem się i codziennym funkcjonowaniem, ciężej będzie uzyskać pomoc. W pewnym momencie wejście na piętro domu może okazać się zbyt trudne, podobnie jak wysprzątanie pomieszczeń. Z drugiej strony, w blokach bez windy możemy mieć problem z wyjściem na zewnątrz.
- Koszty utrzymania – jeśli w domu wolnostojącym nie zainwestuje się w ekotechnologie (kwestia kilkunastu/kilkudziesięciu tysięcy złotych) oraz ocieplenie – koszty utrzymania domu będą znacznie wyższe. Należy jednak wspomnieć, że w przypadku mieszkań w nieocieplonych kamienicach, koszty ogrzewania są również wysokie.
- Powietrze -Będzie lepsze zimą na osiedlu bloków niż na wybudowanym kilkadziesiąt lat temu w mieście osiedlu domków jednorodzinnych. Winne za to są systemy ogrzewania, kotły i smog.