Co to są pompy ciepła i jak działają pompy ciepła? To pytanie zadaje sobie wiele osób, które poszukują oszczędności na ogrzewaniu. Z całą pewnością można obniżyć koszty, ale trzeba dobrze poznać każdy rodzaj pomp i zasięgnąć rady specjalisty.
Co to są pompy ciepła?
Pompy ciepła montowane są przede wszystkim w domach energooszczędnych i dużych budynkach, ale popularność urządzeń rośnie wśród właścicieli małych obiektów w zabudowie wolnostojącej oraz bliźniaczej. Nowoczesne systemy zrewolucjonizowały politykę grzewczą. Pozyskują bowiem darmowe ciepło z wody, powietrza i gruntu, przez co obniżają koszty energii elektrycznej. Ogrzewanie pompą ciepła powierzchni niewiele kosztuje, podobnie jak korzystanie z ciepłej wody użytkowej. Do tego jest to ekologiczne rozwiązanie jest ekologiczne, ponieważ odchodzi problem ze smogiem i popiołem, a wraz z nim zagrożenie zatruciem czadem czy wybuchem. Pompy ciepła są bezpieczne, niezawodne, bezobsługowe, w pełni zautomatyzowane. Można je połączyć z panelami fotowoltaicznymi, ale pracują również samodzielnie.
Jak działają pompy ciepła?
Pompy ciepła działają na bardzo prostej zasadzie i podobnej do funkcjonowania lodówki. Różnica polega tylko na tym, że chłodziarka wypompowuje ciepło na zewnątrz, natomiast pompa pobiera je ze środowiska i przekierowuje do budynku. W pompach system zasysa powietrze, przekazuje przez wężownice z czynnikiem chłodniczym i za jego pośrednictwem przekazuje do instalacji wodnej i grzewczej. Urządzenia różnią się od siebie zasilaniem i liczbą faz, dlatego przed zakupem trzeba zwrócić uwagę przede wszystkim na moc pompy ciepła. Firma Eko2020 ma szeroką ofertę markowych, niezawodnych modeli i pomaga dobrać systemy grzewcze, do potrzeb klienta. Produkty różnią się od siebie gabarytami, udogodnieniami, sposobem montażu. Wszystkie urządzenia są funkcjonalne i łatwe w obsłudze.
Czym są gruntowe pompy ciepła?
Gruntowa pompa ciepła pośredniczy w przekazywaniu energii elektrycznej. Jest to dolne źródło ciepła, pobierane z gruntu oraz górne, oddające je do domu. Zasada działania pompy ciepła jest podobna do innych rodzajów systemów, z tą różnicą, że montaż wymaga wcześniejszych badań gruntu i odwiertów. Systemy mają dwa wymienniki do wyboru: poziomy, który wymaga wiercenia do 150 cm i pionowy do kilkudziesięciu metrów głębokości. Wybór zależy od terenu, z którego ma być pobierana energia. Do inwestycji przekonuje fakt, że można ogrzać każdy budynek przy dużych mrozach, bez dodatkowych paliw, ponieważ temperatura pod ziemią, jest wyższa od zera, więc w domu zawsze będzie dodatnia i niezmienna. Dlatego montaż pompy ciepła gruntowej jest opłacalnym rozwiązaniem.
Jakie zalety mają wodne i powietrzne pompy ciepła?
Tego rodzaju pompy ciepła, powietrze wykorzystują do zapewnienia odpowiedniej temperatury w budynku. Pobierają energię cieplną z zewnątrz, więc jest to system przynoszący oszczędności na ogrzewaniu. Powietrzna pompa ciepła cieszy się największym zainteresowaniem, ze względu na wydajność. Łatwy jest też montaż pompy ciepła, bo nie wymaga odwiertów. Czy zimą działa pompa ciepła? Oczywiście, że tak, ale trzeba ją odpowiednio dobrać, by uzyskać potrzebne wartości do ogrzewania powietrza. Na rynku są także wodne pompy ciepła, przenoszące energię z dolnego źródła do instalacji grzewczej. System jest efektywny przez cały rok, ale wybór urządzeń zależy od strefy klimatycznej oraz zapotrzebowania obiektu na ciepło. Najnowszym rozwiązaniem są hybrydowe pompy ciepła, które łączą w sobie dwa źródła: kondensacyjny kocioł gazowy oraz pompę powietrze-woda.