Zastanawiasz się nad tym, czy egzotyka sprawdzi się w Twoim ogrodzie? W takiej sytuacji warto zainteresować się ogórkami kiwano. Czy zdajesz sobie sprawę, o jakie ogórki chodzi? Jeżeli pojawiają się jakieś wątpliwości, pora zapoznać się z tymi naprawdę smacznymi ogórkami.
O co chodzi?
Najlepiej zacząć od początku, czyli tego, że kiwano może być też nazywany ogórkiem kolczastym bądź rogatym. Ogórek ten dobrze jest znany w Afryce, wszak pochodzi z ciepłych rejonów tego kontynentu. Co do nazwy rośliny, wyjaśnienie jest stosunkowo proste, ponieważ chodzi o owoce kiwi i banana. Poza tym świeże kiwano można znaleźć w supermarketach.
Cechy charakterystyczne? Pnąca roślina jednoroczna, jasnożółte kwiaty (niepozorne) i liście, które można porównać do liści ogórka. Jadalne kiwano charakteryzuje się owalnym kształtem. Warto też zatrzymać się przy skórce. Skórka na początku jest marmurkowo zielona, ale kiedy ogórek dojrzeje, kolor zmienia się na jaskrawopomarańczowy. Do tego dochodzą też kolce o ostrych zakończeniach. Warto również pamiętać o tym, że w miąższu znajdują się liczne nasiona.
Jak uprawiać kiwano?
Uprawa ogórka kiwano to nie jest proste zadanie, wszak możemy rozmawiać o wysokich wymaganiach termicznych. Ogórek przestaje rosnąć, kiedy temperatura spada poniżej 15°C i zamiera, kiedy temperatura jest niższa niż 5°C. W ogrodzie kiwano może być uprawiane w gruncie. Trzeba także pamiętać o tym, że sadzenie ogórków należy rozpocząć. dopiero kiedy minie ryzyko wiosennych przymrozków. Co by nie mówić, ryzyko to utrzymuje się w Polsce dość długo.
Warto też mieć na uwadze, że najlepiej zdecydować się na uprawę w szklarni bądź foliowym tunelu. Poza tym kiwano jest pnączem – dzięki temu możliwa jest uprawa przy podporach.
Rozmnażanie kiwano
Skoro była mowa o uprawie, to wypada też coś powiedzieć na temat rozmnażania. Absolutnie priorytetową sprawą jest to, że kiwano rozmnaża się przez nasiona. Pozyskanie tych nasion nie jest trudne – można je nabyć dzięki owocom sprzedawanym w supermarketach. Nasiona wysiewane są na przełomie kwietnia i maja do niewielkich doniczek (średnica około 10 cm). Doniczki te wcześniej muszą zostać wypełnione poprzez substrat torfowy (pH podłoża: 5,5–7). Oczywiście kiełkowanie wymaga odpowiedniej temperatury. Można usłyszeć o tym, że temperatura w ciągu dnia powinna wahać się od 21 do 26°C, natomiast nocą powinno to być 17-21°C. Zadbanie o takie warunki nie należy do najprostszych, czego dowodem choćby jeszcze nie tak dawno zakończone lato. W nocy temperatura by się zgadzała, natomiast w ciągu dnia bywało znacznie cieplej. Warto też mieć na uwadze, że zawsze można zdecydować się na przykrycie doniczek folią.
Czas na zbiory
Na koniec jeszcze trzeba odnieść się do tego, co dla wielu osób jest najważniejsze – chodzi rzecz jasna o czas zbiorów. Kwitnienie trwa 6-8 tygodni od posadzenia rozsady do gruntu. 2 tygodnie po zakończeniu kwitnienia na roślinie pojawiają się owoce. Owoce powinny zostać zebrane przed ewentualnymi przymrozkami. Przemarznięte ogórki nie nadają się do jedzenia i łatwo gniją. Interesujące jest też to, że najlepiej smakują owoce, które nie są do końca dojrzałe. Jeśli kogoś interesuje smak, najlepszym rozwiązaniem jest po prostu znalezienie takich ogórków i ich spróbowanie. Jeżeli nie jest to możliwe, warto zapamiętać, że kiwano gwarantuje smak ogórka połączonego z dynią, kiwi i bananem. Kiwano wykorzystuje się do sałatek i deserów, w grę wchodzi też jedzenie na surowo. Wiele zależy od preferencji (jak w każdym przypadku) – dość powiedzieć, że możemy rozmawiać również o dodatku do napojów czy potraw z ryb i owoców morza.