Naturalne olejki eteryczne są lotnymi substancjami zapachowymi w ciekłej postaci, które wyróżnia nie tylko niesamowity, intensywny aromat, ale i również nierzadko szczególne właściwości. Dzięki możliwości ich pozyskiwania z różnych części roślin, a także tworzenia niesamowitych blendów i mieszanin umożliwiają kreowanie niesamowitych kompozycji zapachowych. Wiele z nich idealnie komponuje się z wybranym wnętrzem, dlatego też stosuje się je nie tylko w masażu, inhalacji, ale i również w celu uzyskania naturalnej świeżości i pięknego zapachu w wybranym pomieszczeniu. Które olejki eteryczne możesz wprowadzić do swoich wnętrz, aby stałe przebywanie w wybranym pomieszczeniu było pełne relaksu i działało na Ciebie uspokajająco lub wręcz przeciwnie — dodawało energii i poprawiało koncentrację?
- Naturalne olejki eteryczne — olejek lawendowy w Twoim domu
- Eteryczne olejki z drzewa herbacianego
- Olejek tymiankowy na dobry sen
- Olejek cytrynowy o orzeźwiającym działaniu
- Olejek z mięty pieprzowej na ukojenie nerwów
- Jak stosować olejki eteryczne we wnętrzach?
Naturalne olejki eteryczne — olejek lawendowy w Twoim domu
Naturalne olejki eteryczne od Aromalab wykazują bardzo zróżnicowane zastosowanie i działanie w zależności od tego, na jaki aromat się zdecydujesz. Jednym z takich olejków, który często gości w domach i mieszkaniach, jest olejek lawendowy.
Zastosowanie go we wnętrzu może działać na Twoje zmysły uspokajająco i sprzyjać głębokiej relaksacji. Takie popularne olejki eteryczne, jak olejek lawendowy, pomagają również w redukcji stresu i pozytywnie wpływają na nastrój. Jego delikatny zapach pomaga również zredukować napięcie mięśniowe, dlatego warto rozważyć jego zastosowanie w przypadku bezsenności i trudności z zasypianiem.
Taki olejek eteryczny wykazuje również właściwości redukujące dolegliwości bólowe głowy, dlatego jego rozprowadzenie po pomieszczeniu może pomóc w uzyskaniu wewnętrznej harmonii i zgody między duszą a ciałem.
Eteryczne olejki z drzewa herbacianego
Olejek z drzewa herbacianego wykazuje właściwości antybakteryjne i antyseptyczne, dlatego bardzo często stosowany jest w domowych inhalacjach. Nic zatem nie stoi na przeszkodzie, aby rozprowadzić go po wnętrzach swojego domu, co będzie sprzyjało oczyszczeniu powietrza przy jednoczesnym wprowadzeniu do poszczególnych pomieszczeń przyjemnej, relaksującej woni.
Substancje aktywne i aromat drzewa herbacianego działają odprężająco, dlatego też bardzo często stosuje się ten olejek w aromaterapii. Nie tylko pomaga się zrelaksować, ale i wprowadzić do wybranego pomieszczenia pobudzający, orzeźwiający zapach, który sprzyja aktywności umysłowej. Zastosowanie większej ilości tego olejku może mieć pozytywny wpływ na skórę i górne drogi oddechowe. Co więcej, nadaje się on na mieszanki naturalnych olejków eterycznych, jeśli preferujesz bardziej złożone aromaty o wieloaspektowym działaniu.
Olejek tymiankowy na dobry sen
Kolejnym z olejków eterycznych, który wart jest uwagi osób zafascynowanych aromatami natury, jest olejek tymiankowy. Wdychanie unoszącego się w powietrzu aromatu może działać rozgrzewająco i odkażająco na drogi oddechowe, dlatego też ten konkretny olejek ułatwia zasypianie — szczególnie porą jesienno-zimową, gdy katar i przeziębienie dają się we znaki. Olejek ten ułatwia zasypianie, poprawia samopoczucie, pozytywnie wpływa na funkcjonowanie układu nerwowego i świetnie sprawdza się w aromatyzacji każdego mieszkania.
Olejek cytrynowy o orzeźwiającym działaniu
Olejek cytrynowy rozprowadzony w pomieszczeniu od razu pobudza i dodaje energii osobom znajdującym się wewnątrz. Jednocześnie wykazuje właściwości uspokajające układ nerwowy, co z kolei sprzyja koncentracji i skupieniu. Olejek cytrynowy skutecznie odświeża powietrze, a także należy do aromatów odstraszających komary.
Olejek z mięty pieprzowej na ukojenie nerwów
Olejek eteryczny, do którego przygotowania została wykorzystana mięta pieprzowa, wykazuje terapeutyczne właściwości relaksujące i odprężające. Pomaga pozbyć się napięcia nerwowego, które może powodować zmęczenie, stres i dolegliwości bólowe.
Rozprowadzenie olejku eterycznego z mięty pieprzowej w pomieszczeniu może łagodząco wpłynąć na drogi oddechowe i błony śluzowe, ponieważ ma właściwości przeciwzapalne i bakteriobójcze. Zapach mięty zmniejsza stres i pomaga w utrzymaniu koncentracji. Wejście do pomieszczenia, w którym unosi się aromat tego olejku, daje poczucie świeżości i orzeźwienia.
Jak stosować olejki eteryczne we wnętrzach?
Stosowanie olejków zależy w dużej mierze od osobistych preferencji domowników. W zależności od potrzeb można rozpylać go we wnętrzach z pomocą nawilżacza powietrza lub specjalnego dyfuzora.
Niektórzy natomiast korzystają z dedykowanych olejkom kominków aromaterapeutycznych. Przy tej metodzie wystarczy do wspomnianego kominka wlać odrobinę wody i kilka kropel olejku. Prócz pięknego aromatu unoszącego się w powietrzu ta metoda pozwala jednocześnie na dodatkowe nawilżenie powietrza.
Każdy sposób jest dobry i pomaga w uwolnieniu przyjemnych aromatów. Esencjonalne olejki eteryczne w aromaterapii to prosty sposób na odmianę swojego wnętrza. Dzięki ogromnej liczbę dostępnych w sprzedaży aromatów można dowolnie dobierać olejek do swoich potrzeb, nastroju, samopoczucia i aromatycznych preferencji.