Pelargonia to bardzo popularna w aranżacjach naszych salonów, tarasów i balkonów roślina. Ma co najmniej 280 gatunków i pochodzi z Afryki, ale jest to jedna z tych roślin, która jest łatwa pielęgnacji i bardzo trwała. Jednakże nawet o najbardziej wytrzymałe rośliny należy odpowiednio zadbać, dlatego warto wiedzieć, jak prawidłowo zadbać o nasze pelargonie. Dobrze nawożone i objęte odpowiednią opieką będą się pięknie prezentować przez cały sezon letni.
Jak posadzić i jaki wybrać nawóz do pelargonii?
Posadzeniu roślin mogą służyć donice lub obszerne skrzynie balkonowe. Żeby pelargonie posadzić na balkonie, czy tarasie należy to zrobić, gdy na dworze zaczną już panować dwucyfrowe temperatury. Aby zdrowo rosły, warto już w tym momencie wybrać odpowiedni nawóz granulowany. Dostarczone odpowiednie składniki pokarmowe w ziemi podczas zasadzania pomogą zapewnić im odpowiedni wzrost niedługo po zasadzeniu. Jako rośliny balkonowe nie wszystkie pelargonie powinny być wystawione przez cały dzień na słońce. Warto o tym pamiętać przy wybieraniu dla nich odpowiedniego miejsca, niektóre gatunki mogą mieć nawet przebarwienia w wyniku zbyt dużego nasłonecznienia.
Odpowiedni nawóz do pelargonii zapewni im obfite kwitnienie, które będzie trwało przez długi czas, a przy tym pojawią się liczne pąki kwiatowe. Nawożenie pelargonii powinno się odbywać raz w tygodniu, ale po ich zasadzeniu warto odczekać dwa tygodnie przed podaniem pierwszej dawki, zwłaszcza jeśli przy sadzeniu dostarczyliśmy składników pokarmowych i substancji odżywczych granulatem. Co więcej, w sklepach specjalistycznych z pewnością znajdziemy nawóz do pelargonii, ale gdyby zabrakło nam jednego z nich, to można również użyć produktów oznaczonych jako przeznaczone do roślin kwitnących.
Nawożenie pelargonii – czym nawozić pelargonie?
Przede wszystkim nawóz do pelargonii, które może zasilić również inne rośliny kwitnące. Jeśli do nawożenia pelargonii nie chcemy stosować produktów chemicznych, to świetnie sprawdzają się również naturalne nawozy. Do takich można zaliczyć gnojówki wykonane z pokrzywy lub skrzypu. Ponadto nawozy humusowe również należą do naturalnych produktów, które mogą zachęcać również tym, że nie możemy zaszkodzić roślinom podczas ich używania. Przenawożenie pelargonii może sprawiać, że ich kwitnienie jest słabsze i stają się bardziej podatne na grzyby i szkodniki. Podczas regularnego nawożenia naturalnymi wyrobami możemy poprawić jakość gleby, która stanie się o wiele bardziej przepuszczalna i żyzna.
Jeśli chcemy, aby nasze pelargonie obficie kwitły i brakuje nam czasu, aby przygotować naturalny nawóz do pelargonii, lub po prostu brak nam przestrzenni do jego wykonania, to możemy wykorzystywać nawozy płynne. Podaje się podczas podlewania i pomagają rośliną przyswajać ważne dla nich składniki mineralne. Co więcej, w sklepach znajdziemy opakowania, które mają pojemność 250 ml, które wystarcza na 50 litrów wody. Większe opakowania starczą nam na dłuższy czas lub do nawożenia innych naszych roślin niż pelargonie.
Pierwsze nawożenie wykonujemy 2 tygodnie po zasadzeniu. Następnie nawóz do pelargonii warto podawać w odstępach jedno lub dwutygodniowych i stosować go w okresie wegetacyjnym rośliny. Wystarczy tylko 5 do 10 ml nawozu na litr wody, o czym należy pamiętać podczas każdego podlewania pelargonii wraz ze specjalnym środkiem, aby nie wpłynąć jej prawidłowy wzrost poprzez przenawożenie. Kupując nawóz płynny do pelargonii w większości opakowań mamy także wygodną wylewkę, która pozwala dozować odpowiednią dawkę nawozu, dzięki czemu możemy bezpiecznie zadbać o nasze pelargonie.