Materiały termoizolacyjne do ocieplenia elewacji budynku to obowiązkowy punkt na liście każdego inwestora, który planuje budowę domu. Wybór odpowiedniego styropianu nie jest jednak tak łatwy, jak by mogło się wydawać. Tu oprócz grubości styropianu mamy do wyborów również jego kilka wersji zapewniających inne właściwości termoizolacyjne oraz wytrzymałościowe. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jakie są rodzaje styropianu, jak dobrać odpowiedni rodzaj styropianu oraz ile kosztują materiały do ocieplenia domu, sprawdź koniecznie ten wpis.
Ocieplenie domu styropianem EPS, XPS czy wełną mineralną to obecnie najłatwiejszy sposób na obniżenie przyszłych rachunków za ogrzewanie w sezonie jesienno zimowym. To, jaki rodzaj materiału termoizolacyjnego wybierzemy oraz to jakiej będzie grubości, ma znaczenie nie tylko dla kosztów ogrzewania, ale i komfortu mieszkania. Należy tu wspomnieć, że różnego rodzaju materiały termoizolacyjne mają odmienne właściwości wygłuszające, a zastosowanie dużej grubości izolacji w przypadku domu z małymi otworami okiennymi, może znacząco zmniejszyć ilość światła, jaka będzie dostarczana do nich w ciągu dnia.
Styropian biały czy grafitowy?
Pytanie związane z wyborem między styropianem białym i grafitowym bez wątpienia zalicza się do najczęściej zadawanych podczas szukania materiału do termoizolacji. Główną różnicą między tymi materiałami nie jest ich kolor, a właściwości termoizolacyjne, które wynikają z zawartości grafitu w jednym z nich. Dodanie do styropianu grafitu, znacząco polepsza jego właściwości termoizolacyjne przy tej samej grubości płyty co w przypadku styropianu białego. Dzięki temu możemy wykorzystać tej samej grubości materiał do termoizolacji, o zbliżonej wadze, który zapewni nam lepsze parametry termoizolacyjne. W przypadku ocieplenia domu styropianem grafitowym należy jednak pamiętać, że jego kolor absorbuje znacznie więcej ciepła niż styropian w białym kolorze. Może to skutkować odkształceniem się płyt pod wpływem działania wysokich temperatur. Dlatego też warto odpowiednio zabezpieczyć elewację budynku przed nadmierną ekspozycją na słońce.
Hurtownia styropianu – styropian EPS czy XPS?
Drugim najczęstszym pytaniem stawianym przed wyborem styropianu jest różnica między styropianem EPS i XPS. Styropian EPS to skrócona nazwa od styropianu ekspandowanego, który powstaje przez podgrzanie cząstek polistyrenu. W efekcie powstają zamknięte kulki wypełnione pianką polistyrenową, które są zbijane w duży blok styropianu. Wadą tego rozwiązania jest obecność szczelin między sprasowanymi ze sobą kulkami polistyrenu.
Technologia przygotowania styropianu XPS pozwala na przygotowanie jednolitej płyty o finalnych wymiarach. Dzięki temu płyta jest odporna na nasiąkanie wilgoci oraz zapewnia większą wytrzymałość na ściskanie.
Przy wyborze między styropianem EPS i XPS należy pamiętać, że nasiąkliwość tego pierwszego wynosi około 6 procent, natomiast styropian XPS cechuje się nasiąkliwością na poziomie jednego procenta. Dlatego, jeśli nie zależy nam na tych parametrach, bez wahania możemy wybrać tańszy styropian EPS.
Ile kosztuje ocieplenie domu?
Decydując się na ocieplenie domu, warto porównać koszty dostępnych materiałów termoizolacyjnych oraz akcesoriów, które są niezbędne do ich montażu. W przypadku styropianu najczęściej wybierany jest materiał o grubości piętnastu i dwudziestu centymetrów. Daje nam to koszt od 43 za płytę o grubości 15 centymetrów do 58 zł za 20-centymetrową płytę o wielkości jednego metra kwadratowego w przypadku białego styropianu EPS 70 Swisspor. W przypadku styropianu grafitowego Lambda Max fasada Swisspor koszt jednego metra kwadratowego wynosi analogicznie 50 złotych dla grubości 15 centymetrów i 66 złotych w przypadku płyty o grubości 20 centymetrów. Jeśli chcemy wybrać hybrydowy styropian grafitowy Swisspor Lambda Mega White fasada od Swisspor, koszt jednego mera kwadratowego płyty o grubości 15 centymetrów wynosi nieco ponad 57 złotych, natomiast ten sam materiał o grubości 20 centymetrów będzie nas kosztował już 77 złotych za jeden metr kwadratowy.
Znając cenę jednego metra kwadratowego materiału termoizolacyjnego, możemy poznać przybliżony koszt ocieplenia domu jednorodzinnego o powierzchni 100, 150, 200 czy 300 metrów kwadratowych. Bez względu na to, jaki styropian wybierzemy, do jego montażu będziemy wykorzystywali niemal te same materiały jak klej, siatka, profile, listwy i tynki.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o materiałach do termoizolacji, sprawdź koniecznie ofertę hurtowni styropianu.