Pompa hydroforowa jest takim urządzeniem, które odpowiedzialne jest m.in. za utrzymanie stałego ciśnienia w sieci wodociągowej. Istnieją różne możliwości zastosowania takiej pompy w gospodarstwach rolnych, domowych. Te na pozór skomplikowane w swojej budowie urządzenia, są tak naprawdę łatwe w obsłudze.
Pompa hydroforowa – parametry
Pompa hydroforowa dostępna jest w wielu sklepach. Często pompy hydroforowe wykorzystywane są do zasilania budynków wielorodzinnych, gdzie można spotkać je w instalacjach wodociągowych. Są też mniejsze pompy samozasysające, które służą z powodzeniem w mniejszych domach.
Decydując się na jej zakup, należy na pewno zapoznać się z istotnymi parametrami, które mają wpływ na funkcjonowanie. Mowa tutaj o:
- wirniki – ich ilość decyduje o tym, jaka ilość wody tłoczona jest pod odpowiednim ciśnieniem do zbiornika. Duża ilość wirników w pompie odpowiedzialna jest za płynniejszą i wydajniejszą pracę.
- ciśnienie – wartość, która określa ile maksymalnie ciśnienia pojawia się we wnętrzu całego zbiornika.
- wydajność – oznaczona może być za pomocą jednej godziny lub jednej minuty. Określa ona ile wody może zostać przepompowane w założonym czasie.
- wysokość pompowania wody – ile będzie wynosił maksymalnie słup wody tłoczonej przez pompę.
- moc nominalna – jaką pompa ssąca ma średnią wartość mocy jaka pobierana jest bezpośrednio z sieci. Na opakowaniach często można spotkać się z oznaczeniem 1-1,5 kW.
- napięcie zasilania – tutaj można dokonać podziału tych urządzeń na pompy hydroforowe jednofazowe zasilane napięciem o wartości 230 V i trójfazowe zasilane prądem wartości 400 V.
Jednostopniowe pompy hydroforowe
Nazywane są również ekonomicznymi urządzeniami, czyli dedykowanymi dla tych osób, które lubią oszczędzać. Nie tylko są wydajne, ale również są w stanie zapewnić dobre ciśnienie dla całej instalacji wodociągowej. Aby dokładniej przybliżyć te pompy ssące, warto określić, że ich wydajność maksymalna to 35 – 60 l/min. Najczęściej stosuje się je w przypadku małych domów jednorodzinnych lub na działkach letniskowych.
Wielostopniowe pompy hydroforowe
Cechują się dużą wydajnością i możliwością wytworzenia większego ciśnienia. Odpowiedzialna jest za to ilość wirników, jakie znaleźć można we wnętrzu. Minimalna ilość to dwa wirniki (wtedy mowa jest o pompie dwustopniowej). Najczęściej można się z nimi spotkać w instalacjach automatycznego nawadniania. Ich wydajność minimalna to 50 l/min. Niekiedy jej wydajność doceniana jest również przez właścicieli domów jednorodzinnych.
Jaka pompa samozasysająca?
Nie da się w jednoznaczny sposób odpowiedzieć na to pytanie. Wszystko bowiem uzależnione jest od indywidualnych potrzeb klientów. Na pewno trzeba uwzględnić m.in. moc silnika, możliwość podnoszenia ciśnienia.
Trzeba także pamiętać o takich możliwościach jak:
- serwis gwarancyjny
- serwis pogwarancyjny,
- dostępność części zamiennych.
Z reguły każdy producent reklamuje swoje urządzenia jako niezawodne, długowieczne. Jednak warto upewnić się co do w/w wymienionych kwestii, ponieważ na rynku można mieć do czynienia z różnymi pompami samozasysającymi.
Cena pomp hydroforowych
Podchodząc do zakupu tego typu urządzeń, każdy będzie patrzył na cenę. Należy uważać na to, zwracając uwagę na stosunek jakości do ceny. Niekoniecznie najdroższa pompa może być tą najlepszą. Najtańsze pompy mogą okazać się zawodnymi urządzeniami. Jeżeli jednak pompa ma zbyt niską cenę, może się okazać, że już niedługo użytkownik będzie musiał przejmować się licznymi naprawami, poszukiwaniem części zamiennych, itd.