Przydomowy basen jest rozwiązaniem komfortowym, o ile temperatura wody w nim jest odpowiednia. Sposobów na jej podgrzanie jest co najmniej kilka, a jednym z bardziej oszczędnych i wydajnych są wymienniki ciepła do basenu. Pozwalają one na wymianę ciepła między źródłem ogrzewania, a basenem, co zapewnia komfortową temperaturę wody i przyjemność korzystania z basenu. Co warto wiedzieć o wymienniku ciepła przed jego wyborem i na co należy zwrócić swoją uwagę?
Czym jest wymiennik ciepła basenowy?
Wymiennik ciepła basenowy jest systemem służącym do ogrzewania basenu z tradycyjnych źródeł ciepła, np. z kotła gazowego bądź innych instalacji grzewczych. Dzięki zastosowaniu wymiennika, możemy uzyskać sporo oszczędności, gdyż źródło ciepła jest w tym wypadku wykorzystywane w dwojaki sposób- do ogrzewania pomieszczeń i wody w basenie. W zależności od zastosowania, wymienniki mogą być wykonywane z różnych materiałów. Popularne są wymienniki ze stali nierdzewnej, a także tzw. wymienniki kombinowane. Ich obudowa tworzona jest z tworzywa sztucznego, a wewnętrzna wężownica ze stali nierdzewnej. Takie połączenie pozwala na bezproblemowe i wydajne wykorzystanie w nawet najbardziej niesprzyjających warunkach zewnętrznych, a do tego sprawia, że cena systemu jest o wiele niższa niż w przypadku wymienników w całości wykonanych ze stali nierdzewnej. Jeżeli basen zawiera wodę o dużej koncentracji soli, wymiennik powinien zostać wykonany z tytanu, który jest odporny na jej działanie. Stal nierdzewna uległaby szybkiej korozji w kontakcie z wysokim stężeniem soli.
Basenowe wymienniki ciepła- jak dobrać odpowiedni model?
Wybierając wymiennik ciepła, trzeba przede wszystkim zastanowić się nad tym, jak wysoka jest temperatura czynnika grzewczego. W przypadku kotłów gazowych i węglowych, a także olejowych, odpowiednim wyborem będą wymienniki wysokotemperaturowe, które są odpowiednio przystosowane do pracy w wysokich temperaturach obiegu. Jeżeli mamy do czynienia z kotłami kondensacyjnymi, solarami czy pompami ciepła, wymiennik musi mieć większą wydajność. Wówczas najlepszym wyborem będą wymienniki niskotemperaturowe bądź warstwowe. Sterowanie wymiennikiem ciepła do basenu odbywa się w sposób automatyczny według zaprogramowanych wcześniej wartości temperatur, za co odpowiada czujnik temperatury.
Jak działają wymienniki ciepła do wody basenowej?
Wymiennik ciepła basenowy do swojego działania wykorzystuje dopływ ciepłej wody z różnych systemów grzewczych. Woda zostaje ogrzana do temperatury 70-90 stopni, a następnie wpływa do wężownicy umieszczonej wewnątrz wymiennika, a woda z basenu ogrzewa się, opływając wokół wężownicę. Każdy basenowy wymiennik musi być wyposażony w sterownik z czujnikiem temperatury wody. Przerywa on obieg ciepłej wody, gdy temperatura przekroczy ustalony wcześniej poziom, co zapobiega przegrzaniu się basenu.
Wymiennik ciepła basenowy- czy warto go mieć?
Wymiennik ciepła do wody basenowej jest doskonałym sposobem na ogrzanie wody basenowej. Podczas instalacji wymiennika należy wziąć pod uwagę systemy dezynfekcji, filtrowania oraz uzdatniania wody. To ważne dla zachowania pełnej higieny podczas korzystania z przydomowego basenu. Dzięki zastosowaniu wymiennika ciepła, możesz wykorzystać ciepło z i tak stosowanych jego źródeł do ogrzania wody w basenie, co z pewnością wpłynie pozytywnie na komfort jego użytkowania. Jeżeli marzysz o prywatnym basenie i uwielbiasz ciepłe kąpiele, wymiennik ciepła basenowy będzie dokładnie tym, czego szukasz, by zapewnić sobie maksimum komfortu.