Rezydencja to charakterystyczny typ budynku jedno lub wielorodzinnego o podwyższonym standardzie, a przede wszystkim dużej powierzchni użytkowej z wieloma pomieszczeniami. Do budowy rezydencji należy się porządnie przygotować i to nie tylko pod kątem finansowym. Najważniejsze elementy konieczne przed rozpoczęciem prac to projekt i działka budowlana, koniecznie dostosowane do siebie nawzajem. Co należy wybrać jako pierwsze i jak dopasować do siebie te dwa elementy? Oto krótki poradnik dla początkujących inwestorów.
Co wybrać najpierw – projekt czy działkę budowlaną?
Nawet nie posiadając jeszcze ani działki budowlanej, ani odpowiedniego projektu rezydencji, zwykle ma się pewne oczekiwania i wyobrażenia podejmowanej inwestycji. Gotowe projekty pięknych budynków, często nowoczesnych i eleganckich lub tradycyjnych polskich dworków, jak dostępne w bazie https://new-house.com.pl/rezydencje#gotowe-projekty aż proszą się o oglądanie i wybór czegoś, co szczególnie zapadnie w pamięć.
Co ważne, zwykle zaleca się jednak, aby to działkę wybrać jako pierwszą. Jej wybór jest niezwykle ważny pod kątem odpowiedniej ilości przestrzeni do zabudowy, ukształtowania terenu i rodzaju gruntu, dostępnych przyłączy, czy nawet miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, który określa cechy dopuszczonych na danym terenie budynków. Dlaczego to działkę należy wybrać jako pierwszą? Głównie ze względu na fakt, że projekt można dostosować dość łatwo do jej charakterystyki, natomiast dostosowanie działki do projektu zwykle jest trudne, a często niemożliwe.
Chcąc znaleźć odpowiednią działkę i mając już wybrany projekt, poszukiwania mogą być dłuższe i trudniejsze, ponieważ potrzebny będzie teren o określonych cechach. Ostatecznie ominięcie modyfikacji projektu prawdopodobnie i tak nie będzie możliwe, a im więcej pojawi się zmian koniecznych do naniesienia, tym większy może być ich koszt i dłuższy czas oczekiwania.
Projekty willi i rezydencji – jak dostosować je do działki?
Istnieją dwie drogi wyboru projektu budowlanego. Można zdecydować się na projekt gotowy i w pełni opracowany wraz z kosztorysem i harmonogramem prac. Można również wybrać projekt tworzony na indywidualne zamówienie, projektowany od podstaw pod kątem potrzeb przedstawianych przez inwestora i posiadanej przez niego działki.
Projekty indywidualne nie wymagają tak dokładnego procesu adaptacji do konkretnej działki, ponieważ są tworzone od podstaw pod kątem jej charakterystyki. Proces ten przeprowadza się przede wszystkim w przypadku projektów gotowych. Ich modyfikacja bywa konieczna, żeby dostosować je do charakterystyki konkretnej działki, w tym między innymi jej kształtu, rzeźby terenu, czy rodzaju gleby. Zmienić można między innymi projekt drogi dojazdowej, wybór fundamentów, czy nawet rodzaj materiałów budowlanych albo układ ścian wewnętrznych.
Jakie cechy projektu sprawiają, że jego dostosowanie do konkretnej działki może być niemożliwe? W teorii wprowadzić można właściwie dowolne zmiany, jednak niektóre mogłyby być tak istotne, że koszty związane z ich naniesieniem, jak i czas potrzebny na nowe opracowanie, okażą się po prostu nieopłacalne. Przykładem mogą być sytuacje, gdy projekt budynku nie pasuje kształtem i rozmiarem do działki, a dla dostosowania wymaga zmiany ustawienia właściwie wszystkich ścian nośnych.
Jak nie popełnić błędu w przygotowaniach do budowy? O czym nie można zapomnieć, żeby później nie martwić się już ani o formalności, ani dodatkowe koszty, opóźnienia, czy problemy zatrzymujące proces budowy? Do tego przyda się doświadczenie posiadane przez firmę New-House specjalizującej się w realizacji wymagających projektów willi i rezydencji. O tym, jak przebiega taka budowa i jak wyglądają jej efekty, więcej można dowiedzieć się ze strony https://new-house.com.pl/rezydencje#budowa-rezydencji.