Obróbka strumieniowo-ścierna, zwana inaczej procesem piaskowania wykorzystywana jest w szerokich aspektach techniki i mechaniki. Przewody przemysłowe umożliwiają nie tylko oczyszczenie powierzchni, przygotowanie do malowania, ale także nadawanie kształtu powierzchniom i przedmiotom. Kluczowym aspektem jest oczywiście rodzaj piaskarki, która może być złożona z różnych elementów, w zależności od modelu. Wspólną cechą większości piaskarek dostępnych na rynku jest specjalistyczny przewód przemysłowy, umożliwiający doprowadzanie materiału ściernego na daną powierzchnię.
Wysoka jakość węży
Wysokiej jakości węże do piaskowania najczęściej tworzone są z gumy. Nierzadko jednak spotkać można węże do piaskowania z poliuretanu. Wąż jest elementem, który ma bezpośrednią styczność ze ścierniwem i to będącym pod wysokim ciśnieniem. Dlatego tak ważne jest, aby był on bardzo wytrzymały. Zalecane jest, aby średnica węża była 3 lub 4 razy większa aniżeli rozmiar dyszy. Dzięki temu istnieje możliwość precyzyjnego doprowadzenia ścierniwa, przy minimalnych stratach.
Aby zakupić idealny wąż do piaskowania należy wziąć pod uwagę kilka istotnych kwestii. Jedną z nich jest długość węża. Węże piaskarskie, które wykorzystywane są do operowania na niektórych elementach i statycznych warunkach nie muszą być zbyt długie. Jeżeli jednak piaskowanie jest realizowane w procesie pyłowym i to na dużych powierzchniach wówczas należy wybrać taki wąż piaskarski, który nie będzie ograniczał zasięgu operatora. Jednak zbyt długie węże trudnościeralne mogą przynosić straty w ilości materiału ściernego. Należy również unikać łączenia węża z kilku elementów. Wówczas łączony wąż przemysłowy traci ciśnienie, a co za tym idzie, znacznie pogarsza się jakość pracy, oraz jej efektywność.
Węże z przeznaczeniem przemysłowym
Węże przemysłowe muszą być złożone z kilku warstw. Jest to warstwa antystatyczna, gumowa oraz wzmocniona. Dzięki czemu węże tłoczne wykazują odpowiednią trwałość i odporność na ciśnienie. Dodatkowo, wąż tłoczny jest mniej narażony na awarię, a jednocześnie zapewnia elastyczność podczas realizacji procesu piaskowania. Węże dla przemysłu muszą posiadać także odpowiedni rodzaj uszczelki. Najlepiej sprawdzi się dwu lub czterowarstwowa uszczelka, która zapewni idealną szczelność. Co więcej, przewody przemysłowe mają określoną wytrzymałość w zakresie ciśnienia roboczego. Nie należy zatem przekraczać jej w trakcie pracy, może grozić te poważnymi konsekwencjami. Wszystkie te kwestie wpływają na jakość węża oraz precyzję samej pracy. Znacznie poprawiają efektywność piaskowania.