By praca z piłą mechaniczną była przyjemna, sprawna i bezpieczna, należy dbać o swój sprzęt. Piła łańcuchowa od aktywnego, częstego używania staje się zużyta i niestety wymaga wymiany łańcucha. Najważniejsze przy wymianie łańcucha jest to, by nowy łańcuch był dobrze dopasowany i odpowiednio naciągnięty, gotowy do dalszej pracy i przede wszystkim bezpieczny.
Budowa i zastosowanie pił łańcuchowych
Piły łańcuchowe są przeznaczone do zadań przydomowych, ogrodowych głównie do ścinania drewna, grubych gałęzi i konarów drzew. Są także używane do przycinania grubszych desek, pnia czy bel. Wyróżnia się piły łańcuchowe spalinowe, elektryczne czy po prostu pilarki łańcuchowe. Zależne od rodzaju piły łańcuchowej, wykorzystuje się je między innymi do rzeźbienia w drewnie albo cięcia wzdłużnego drewna.
Warto wiedzieć, z czego składają się piły łańcuchowe, poniżej zostanie wymieniona lista budowy standardowej, popularnej piły łańcuchowej. Do najważniejszych części piły łańcuchowej bez wątpienia, należy moc silnika oraz łańcuch tnący. Modele i łańcuchy pił mechanicznych mogą się od siebie nieco różnić, w zależności od marki i producenta. Piły łańcuchowe składają się między innymi z:
- Przedniej rękojeści i tylnej rękojeści,
- Zamknięcia pokrywy świecy i gaźnika
- Śrub regulacyjnych gaźnika
- Pokrywy świecy zapłonowej
- Tylnej i przedniej osłony dłoni łańcucha
- Dźwigni ssania
- Hamulca łańcucha
- Zderzaka szponowego
- Wierzchołka prowadnicy
- Prowadnicy
- Łańcucha tnącego
- Systemu napinania łańcucha
- Wychwytu łańcucha
- Koła napędu, pokrywy koła napędu łańcucha
- Pompa oleju smarującego łańcuch.
- Osłony łańcucha
- Korka zbiornika oleju i paliwa
- Tłumika
- Uchwyt linkowy do rozruchu piły
- Dźwigni i blokady przyspiesznika
- Wyłącznika zapłonu.
Najważniejszą częścią budowy każdej piły mechanicznej jest łańcuch, którym tniemy drewno oraz silnik, który pozwala nam długo i wydajnie pracować. Ważne jest to, by odpowiednio dbać i przechowywać piłę łańcuchową w miejscu pozbawionym wilgoci i otwartej przestrzeni.
Jak założyć łańcuch do piły – samodzielna wymiana łańcucha piły łańcuchowej
Wymiana uszkodzonego i zużytego łańcucha w pile łańcuchowej jest dość szybka i prosta. Na samym początku należy wyłączyć silnik i wykonywać czynności w założonych ochronnych rękawicach gumowych, by uniknąć ewentualnego skaleczenia o ostre elementy łańcucha. Piła łańcuchowa powinna znajdować się na równej, stabilnej powierzchni, dzięki czemu sprzęt się nie przewróci i nie uszkodzi w żaden sposób.
Pierwszym krokiem będzie odkręcenie śrub od pokrywy łańcucha, następnie wyjęcie prowadnicy i zdjęcie uszkodzonego łańcucha. Następnie na prowadnicę zamontuj nowy łańcuch przystosowany do posiadanego modelu piły łańcuchowej, który możesz nabyć w sklepie narzędziowym. Ważne jest to, by łańcuch był ułożony na prowadnicy w sposób, w jaki jest przedstawiony na instrukcji. Piły łańcuchowe posiadają zazwyczaj na obudowie wyryte znaczniki, które podpowiadają prawidłowe ułożenie łańcucha. Prowadnicę ułóż na swoje miejsce, starając się dobrze trafić na naciąg łańcucha, kolejno obudowę przykręć zakrętkami, następnie naciągnij łańcuch przy użyciu śruby regulującej, kręcąc śrubokrętem w prawą stronę.
W ten oto bardzo łatwy sposób można wymienić łańcuch w pile łańcuchowej bez większego wysiłku ważne, by przed ponowną pracą z piłą mechaniczną sprawdzić, czy łańcuch jest odpowiednio i poprawnie naciągnięty, by praca była wciąż prawidłowa i przyjemna. Źle napięty łańcuch może uszkodzić piłę, a także niepoprawnie ciąć drewno.